Gdyński Sad Miejski w Orłowie


Stwórzmy wyjątkowy Sad Miejski w Orłowie

Do wypoczynku, edukacji, dla zdrowia. Jedyny w Trójmieście, unikalny w skali Polski.

Pomysł chodził nam po głowach od jakiegoś czasu. Zgłosiliśmy go do Budżetu Obywatelskiego 2021. Przyłącz się do nas!

Nasze miasto zyska unikalną atrakcję i miejsce wypoczynku dla mieszkańców. Mamy idealną łąkę na końcu ul. Inżynierskiej w Orłowie. Rosną tu liczne drzewa owocowe (pozostałość po dawnych ogrodach).

Gdy owocują powstaje „mirabelkowy raj”. Girlandy owoców zapraszają do częstowania się. Orłowskich śliwek nikt nie pryskał chemią. Do wyboru są różne kolory, smaki. Mniam!

Dodatkowo zasadzimy tradycyjne, niewymagające chemii odmiany jabłoni. Będą cieszyły wszystkich gości. Każdy będzie mógł się poczęstować.

Zaprosimy dzieci i młodzież na zielone lekcje. W ich trakcie poznają skarby polskiej przyrody – drzewa owocowe, ale też rośliny łąkowe. A na deser, można będzie poczęstować się owocami. Smacznego!

Dlaczego Sad Miejski w Orłowie

CEL PROJEKTU I UZASADNIENIE POTRZEBY JEGO REALIZACJI

Celem projektu jest stworzenie jedynego w Trójmieście ogólnodostępnego sadu miejskiego. Chcemy, aby sad pełnił wiele funkcji:

  • ochrona terenu ujęć wody dla Orłowa (mamy ich tutaj co najmniej 4),
  • edukacja ekologiczna dla dzieci i młodzieży (tzw. zielone lekcje dla przedszkoli i szkół),
  • uporządkowanie popularnego terenu spacerowego dla mieszkańców dzielnicy,
  • stworzenie unikatowej atrakcji (jej początkiem niech będzie Aleja Mirabelkowa), która da okazję do promocji Gdyni (szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania).

Uważamy, że projekt ma duży potencjał do rozwoju w przyszłości.

W razie jego powodzenia, sad można powiększać w kierunku południowo-zachodnim. Warto będzie także „ucywilizować” dojścia do niego od ulicy Wrocławskiej i Technicznej.

Wizualizacja

Tak może przedstawiać się pierwsza faza zagospodarowania terenu. To projekt na wiele lat, a nawet pokoleń.

Plan Gdyńskiego Sadu Miejskiego w Orłowie.

Zdjęcie z powietrza (autor: vtgbart, który jako pierwszy przytomnie oznaczył lokalizację sadu na mapach google – gratulujemy refleksu! 😉)

Pierwszy etap prac

Dzisiaj mamy tutaj ujęcia wody pitnej, a obok stację jej uzdatniania. Jednak sama łąka jest niezagospodarowana. Hmm… czy tylko nam się wydaje, że to łakomy kąsek do zabetonowania przez patodeweloperkę? 🤔

Nasz plan na pierwszym etapie tworzenia sadu to pielęgnacja i wspieranie wzrostu rosnących tu śliw mirabelek oraz utwardzenie 2 ścieżek spacerowych. Będzie to baza do natychmiastowego podniesienia atrakcyjności tego miejsca.

Podobało Ci się?

Wspieraj akcje Stowarzyszenia Nasze Orłowo. Chcemy mieszkać w pięknym mieście, przyjaznym mieszkańcom i gościom. Razem możemy tego dokonać.

Zapisz się na nasz newsletter!

.


Nasze Orłowo