Wiosenne porządkowanie gdyńskich cmentarzy 2021

Marzec w Gdyni jest rocznicą walk o Gdynie z 1945 r., kiedy to Armia Czerwona wypierała Niemców z Trójmiasta. Smutnym świadkiem tych wydarzeń są zabytkowe cmentarze położone na Kolibkach w Orłowie oraz na Górze Donas w okolicy Dąbrowej. 

Zdecydowaliśmy się zorganizować na wiosnę tego roku cykliczną akcję porządkowania obu zabytkowych cmentarzy, aby w ten sposób uczcić mieszkańców naszego miasta, którzy zginęli w marcu 1945 r. 

Akcja “Zapalmy światełko pamięci”

Wielu mieszkańców naszej dzielnicy zginęło w czasie walk o Gdynię w 1945 r. Dlatego zorganizowaliśmy akcję zachęcającą mieszkańców i wolontariuszy do przynoszenia i zapalania zniczy na ich mogiłach

W czasie ostatniej przed Wielkanocą akcji porządkowania cmentarza (27 marca) wielu mieszkańców pozytywnie odpowiedziało na nasze wezwanie. 

Wolontariat na gdyńskich cmentarzach

Możliwość spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu jest zwłaszcza w obecnym czasie dla młodzieży czymś wartościowym. A w połączeniu z troską o dziedzictwo własnego miasta oraz elementem edukacyjnym stanowi to ofertę idealną. Dlatego tak wielu uczniów gdyńskich i sopockich podstawówek odpowiedziało na nasze wezwanie i podjęło wolontariat na gdyńskich cmentarzach

W tym roku pracowaliśmy na dwóch nekropoliach: na Kolibkach oraz na Górze Donas. W czasie wiosennych akcji oba cmentarze zostały w całości oczyszczone oraz uporządkowane. 

Młodzież ochoczo podeszła do zaproponowanych przez nas zadań. Wielu wolontariuszy z dużym zapałem myło stare nagrobki oraz grabiło liście. Bardzo dziękujemy im za ofiarną pracę na rzecz naszego wspólnego dziedzictwa. 

Duże zainteresowanie wolontariatem

Tegoroczna akcja cieszyła się niespotykanym wcześniej zainteresowanie. Zgłosiło się do nas przeszło stu wolontariuszy. Z tego powodu musieliśmy podejść bardzo odpowiedzialnie do organizacji pracy dzieląc młodzież na małe grupy pracujące w różnych miejscach. 

Młodzież pracowała nie tylko na cmentarzu. 

 • Udało nam się oczyścić z liści okop 2 Morskiego Pułku Strzelców, który jest położony na południe od cmentarza. O naszym projekcie jego renowacji można przeczytać tutaj
 • Posprzątaliśmy także oczyścić obrys kościoła św. Józefa zbudowany przed laty przez TPO. Zebraliśmy też liczne odłamki, które do tej pory odpadły z obrysu, być może uda się go częściowo naprawić w przyszłości.

Nowa tablica na Kolibkach

W czasie ostatniej akcji (24 kwietnia) zdemontowaliśmy zniszczoną tablicę informacyjną, która została przed wielu laty powieszona na bramie cmentarza przez aktywistów związanych z Pomorskim Forum Eksploracyjnym. Na miejscu starej tablicy umieściliśmy nową, wykonaną ze sztywnego materiału. 

Nowa tablica, podobnie jak poprzednia, nie jest przymocowana na stałe do bramy cmentarnej. Zależy nam na tym, aby elementy obce w razie potrzeby można było łatwo zdemontować i przenieść. 

Oprócz dużej tablicy umieściliśmy także dwie małe tabliczki. One również znalazły się na ogrodzeniu cmentarza. 

 1. Pierwsza znajduje się po lewej stronie od wejścia i informuje o zachowanych fundamentach przedwojennego ogrodzenia cmentarza.
 2. Drugą umieściliśmy w miejscu nieistniejącego obecnie, przedwojennego wejścia na cmentarz, od strony Szosy Gdańskiej (obecnie al. Zwycięstwa). 

Cmentarz jest chętnie odwiedzany przez osoby, które są ciekawe jego historii. Mamy nadzieję, że nowe tablice ułatwią chętnym zapoznanie się z dziejami tej nekropolii. 

Za ufundowanie tablic dziękujemy anonimowemu sponsorowi. 

Kontynuujemy prace

Na wiosnę tego roku pracowaliśmy w wybrane soboty marca i kwietnia od godziny 12:00. 

 • 13.03 – Kolibki,
 • 20.03 – Góra Donas,
 • 27.03 – Kolibki,
 • 10.04 – Kolibki,
 • 17.04 – Góra Donas,
 • 24.04 – Kolibki.

Podobną cykliczną akcję planujemy, podobnie jak przed rokiem, na jesień. Wtedy planujemy przyszykować gdyńskie cmentarze na uroczystość Wszystkich Świętych. Wtedy też odbędzie się kolejna odsłona wolontariatu, na którą już teraz serdecznie zapraszamy. 

O zeszłorocznej akcji porządkowania cmentarza na Kolibkach w październiku i listopadzie można przeczytać tutaj. Zapraszamy też do zapoznania się z historią cmentarza

Cieszymy się, że cmentarze, które objęliśmy opieką z każdym rokiem wyglądają coraz lepiej. 

,

Czytaj więcej

 • Zapraszamy na spacery po historii Placu Górnośląskiego

  Zapraszamy na spacery po historii Placu Górnośląskiego w Orłowie, które poprowadzi znany regionalista, pan inż. Piotr Rykaczewski, autor publikacji książkowych oraz wielu projektów budynków znajdujących się w Orłowie. Spotykać będziemy się o godz. 11:00 przy wejściu na Targowisko w Orłowie w kolejne niedziele lipca: 14.07, 21.07, 28.07.

 • Jak głosowali mieszkańcy Orłowa w 2024 r.?

  Dwójka popieranych przez nas mieszkańców Orłowa wygrało wybory samorządowe w Gdyni w 2024 r. Aleksandra Kosiorek została prezydentką Gdyni a Dawid Biernacik z naszego stowarzyszenia uzyskał mandat radnego.

Nasze Orłowo