50 tys. złotych – tyle zapłacił inwestor za zniszczony zabytek

Nieustannie monitorujemy sprawę zabytku przy ul. Zegarskiego 10. Była to willa wpisana do gminnej ewidencji zabytków, która w pewnym momencie… zniknęła w czasie przebudowy. 

25 stycznia 2023 r. Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni uzyskał informację, że w wyniku prowadzonych robót budowlanych historyczny budynek (ściany, które zgodnie z uzgodnionym projektem miały zostać zachowane) uległ zniszczeniu. Wówczas odbyła się kontrola, w wyniku której konserwator nakazał inwestorowi przywrócić zabytek do poprzedniego stanu, poprzez odtworzenie ścian budynku w zakresie określonym w pozwoleniu z dnia 5 września 2019 r. w terminie do 31 grudnia 2023 r.

Miejski Konserwator Zabytków nałożył karę

Jednocześnie Miejski Konserwator Zabytków w Gdyni zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa oraz sam wszczął postępowanie administracyjne w związku z działaniami podjętymi niezgodnie z zakresem określonym w pozwoleniu. 

Dzisiaj przychodzimy z informacją dość dobrą: miejski konserwator zabytków wymierzył inwestorowi karę 50 tys. złotych za zniszczenie tej części budynku, która miała zostać zachowana. Inwestor karę uiścił na początku czerwca.

W najbliższym czasie planujemy kolejne działania na rzecz orłowskiego dziedzictwa, będziemy o nich informować już wkrótce.

O sprawie pisaliśmy wcześniej: Co z zabytkiem przy ul. Zegarskiego 10?

Poniżej prezentujemy pełne pismo Miejskiego Konserwator Zabytków

,

Czytaj więcej

  • Zapraszamy na spacery po historii Placu Górnośląskiego

    Zapraszamy na spacery po historii Placu Górnośląskiego w Orłowie, które poprowadzi znany regionalista, pan inż. Piotr Rykaczewski, autor publikacji książkowych oraz wielu projektów budynków znajdujących się w Orłowie. Spotykać będziemy się o godz. 11:00 przy wejściu na Targowisko w Orłowie w kolejne niedziele lipca: 14.07, 21.07, 28.07.

  • Jak głosowali mieszkańcy Orłowa w 2024 r.?

    Dwójka popieranych przez nas mieszkańców Orłowa wygrało wybory samorządowe w Gdyni w 2024 r. Aleksandra Kosiorek została prezydentką Gdyni a Dawid Biernacik z naszego stowarzyszenia uzyskał mandat radnego.

Nasze Orłowo