Wolontariat na gdyńskich cmentarzach

Stowarzyszenie Nasze Orłowo organizuje cyklicznie, dwa razy w roku wolontariat na zabytkowych cmentarzach w Gdyni. Porządkujemy przede wszystkim cmentarz na Kolibkach w Orłowie wraz z jego otoczeniem, np. obrysem dawnego kościoła pw. Józefa. Porządkujemy także cmentarz na Górze Donas w pobliżu gdyńskiej dzielnicy Dąbrowy. 

Na wolontariat zapraszamy przede wszystkim uczniów klas VIII szkół podstawowych. Z wieloma dziećmi pracują także dorośli, do czego zachęcamy. 

Wolontariat organizujemy corocznie w dwóch edycjach: wiosennej i jesiennej. W październiku szykujemy przede wszystkim cmentarze na uroczystość Wszystkich Świętych. 

Cele wolontariatu

Zakres prac

W ramach wolontariatu na gdyńskich zabytkowych cmentarzach wolontariusze wykonują następujące prace:

  • grabienie liści,
  • mycie tumb,
  • pielenie grobów. 

Zgłoszenia i Regulamin

Chętni do odbycia wolontariatu mają obowiązek zgłosić się przed jego rozpoczęciem do nas mailowo (zakładka kontakt) oraz zapoznać się z Regulaminem wolontariatu (do pobrania poniżej). 

Regulamin wolontariatu Stowarzyszenia Nasze Orłowo – od 1 września 2023.pdf
Trwające zgłoszenia

Najbliższa akcja odbędzie się w marcu i kwietniu. Terminarz będzie aktualizowany na bieżąco.

Pierwsza akcja: 17.03.2024 - godz. 15:00 - cmentarz na Kolibkach

Czy później się będzie można zapisać?
Tak, wolontariusze mogą się zgłaszać aż do ostatniej akcji w kwietniu. 

Wolontariusz może dowolnie kształtować czas swojej pracy: nie musi brać udziału we wszystkich akcjach, może też zaczynać później i kończyć wcześniej (każdorazowo jednak zgłaszając się do nas). 
Zapisy za wolontariat
Zapisów dokonują opiekunowie prawni wolontariuszy.
Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.
Imię i nazwisko wolontariusza
Wystarczy podać numer szkoły i miejscowość.
Imię i nazwisko opiekuna prawnego wolontariusza
Zgoda

Jak dotrzeć na cmentarz?

Przejście dla pieszych znajduje się za ul. Świętopełka, od strony dworku na Kolibkach i umożliwia bezpieczne dotarcie na wyspę drogową, na której znajduje się cmentarz. Samochód można zaparkować legalnie na płatnym parkingu przy Klifie (2 godziny bezpłatne) bądź w rejonie ul. Spółdzielczej. 

Ze względu na położenie cmentarza kolibkowskiego na terenie wyspy drogowej w obrębie al. Zwycięstwa prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

W przypadku akcji na Górze Donas organizujemy zbiórkę na pętli “Dąbrowa Miętowa”. 

Poprzednie edycje wolontariatu

Wolontariat na gdyńskich cmentarzach organizujemy od jesieni 2020 r. Każdą edycję wolontariatu podsumowujemy na naszej stronie internetowej.

Wszystkich Świętych 2020 na Kolibkach

W tym roku z powodu pandemii nie odbyła się tradycyjna procesja na cmentarzu na Kolibkach w Gdyni organizowana w ubiegłych latach przez orłowską parafię.

Wiosenne porządkowanie gdyńskich cmentarzy 2021

Marzec w Gdyni jest rocznicą walk o Gdynie z 1945 r., kiedy to Armia Czerwona wypierała Niemców z Trójmiasta. Smutnym świadkiem tych wydarzeń są zabytkowe cmentarze położone na Kolibkach oraz na Górze Donas.

Wszystkich Świętych 2023 na Kolibkach

W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, porządkowaliśmy kolibkowski cmentarz w Gdyni przed uroczystością Wszystkich Świętych. Pracowali z nami ochoczo wolontariusze z trójmiejskich szkół.

O naszych działaniach piszą także inne strony internetowe, między innymi portal Gdynia.plus: Porządkowanie cmentarza na Górze Donas

Nasze Orłowo